Σελίδα 30
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Επιτυχιών... συνέχεια

Σημαντική επιτυχία για την ελληνική άρση βαρών σημείωσε η Νατάσα Τσακίρη

Για άλλη μια χρονιά συνεχίστηκαν οι διεθνείς επιτυχίες για την Αρση Βαρών χάρις στις πολύ καλές εμφανίσεις τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Χαρακτηριστικό είναι ότι παρά τις μεγάλες απουσίες κυρίως λόγω τραυματισμών, οι Ελληνες και Ελληνίδες αθλητές που έδωσαν το «παρών» σε Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αλλά και στους Μεσογειακούς Αγώνες, άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον με τις εμφανίσεις τους. Μάλιστα, τα 86 μετάλλια (33 χρυσά, 35 ασημένια και 18 χάλκινα) που σύλλεξαν ήταν ένας αριθμός ιδιαίτερα ικανοποιητικός καθώς την περσινή χρονιά έγιναν οι Ολυμπιακοί Αγώνες και η προσοχή έχει στραφεί περισσότερο για τους επόμενους που θα γίνουν στην Αθήνα.

Τσακίρη Νατάσα

Η Ελληνίδα αθλήτρια κατάφερε με την αξία της και την προσπάθειά της να φτάσει στην 2η θέση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, που έγινε στην Τουρκία και να ψηφιστεί από τον ΠΣΑΤ ως 3η καλύτερη αθλήτρια της χρονιάς που τελειώνει. Η Τσακίρη, αγωνιζόμενη στην κατηγορία των 63 κιλών, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του αρασέ (με 102,5 κιλά) και του συνόλου (με 227,5 κιλά), ενώ στο ζετέ κατέκτησε την πρώτη θέση με επιτυχημένη προσπάθεια στα 125 κιλά. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σπουδαστών που διεξήχθη στη Σλοβακία, κατέκτησε την 2η θέση σε αρασέ (85 κ.), ζετέ (105 κ.) και σύνολο (190 κ.).

Τζελίλης Γιώργος

Ο «μικρός»... μεγάλος του αθλήματος, κατάφερε να πρωταγωνιστήσει από ελληνικής πλευράς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στην Αττάλεια τον Νοέμβρη. Ο Ελληνας αρσιβαρίστας, κατέκτησε στην κατηγορία των 69 κιλών, το ασημένιο μετάλλιο στο ζετέ (σηκώνοντας 185 κιλά) και στο σύνολο (με 335) και να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο αρασέ (με προσπάθεια στα 150 κιλά).

Γκαρίπης Κώστας

Ο Γκαρίπης έκανε την καλύτερη εμφάνιση από πλευράς των Ελλήνων εφήβων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στη Θεσσαλονίκη. Ο Ελληνας αθλητής, στην κατηγορία των 94 κιλών, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ζετέ (157,5 κιλά), χάλκινο στο σύνολο (365 κιλά) ενώ κατατάχτηκε 5ος στο αρασέ (με καλύτερη προσπάθεια αυτή στα 207, 5 κιλά). Στους Μεσογειακούς Αγώνες της Τυνησίας ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου στο ζετέ και πήρε την 5η θέση στο αρασέ. Τέλος ήταν νικητής στο Πρωτάθλημα της Ευρωπαϊκής Ενωσης (Ισπανία).

Κουρτίδης Νίκος

Ο Κουρτίδης ανακηρύχτηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στους παίδες στην κατηγορία των 71 κιλών κάνοντας νέα Ευρωπαϊκά ρεκόρ σε αρασέ (130κ.) ζετέ (170κ.) και σύνολο (300κ.) κατακτώντας, παράλληλα, και τα χρυσά μετάλλια.

Εθνική ομάδα ανδρών

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που στη σύνθεσή του δεν είχε τα... μεγάλα ονόματα, κατάφερε να κατακτήσει την 1η θέση στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκής Ενωσης, που διεξήχθη στην Ισπανία, συγκεντρώνοντας 132 βαθμούς χάρη στις επιτυχίες των Λιόντου (62 κιλά) και Μαρκουλά (77 κιλά), που τερμάτισαν πρώτοι σε αρασέ, σύνολο και ζετέ, ενώ ο Γκαρίπης (94 κιλά) τερμάτισε στην πρώτη θέση σε ζετέ και σύνολο ενώ κατέκτησε και την 3η θέση στο αρασέ. Σημαντική ήταν και η επιτυχία του Σπύρου Σταματιάδη, στην κατηγορία των 69 κιλών που κατατάχτηκε 2ος σε ζετέ και σύνολο και πρώτος στο αρασέ. Αντίθετα, οι απουσίες αθλητών που έχουν συνδυαστεί με τις μεγάλες επιτυχίες των προηγούμενων διοργανώσεων στέρησαν μια καλύτερη τύχη (9η) της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Εθνική Ομάδα γυναικών

Καλύτερη εμφάνιση από τους άνδρες έκαναν οι γυναίκες στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκής Ενωσης. Οι Ελληνίδες αθλήτριες συγκέντρωσαν 147 βαθμούς και βοήθησαν αρκετά ώστε να τερματίσει η αποστολή της χώρας μας στους αγώνες αυτούς στην πρώτη θέση. Πιο συγκεκριμένα, οι πρώτες θέσεις σε αρασέ, ζετέ και σύνολο που κατέκτησαν οι Νατάσα Τσακίρη (63κ.), Κλεάνθη Μυλωνά (69κ.), Θεανώ Ζαγκλιβέρη (75κ.) και Βασιλική Κασάπη (+75κ.) ήταν αρκετές ώστε να συγκεντρωθούν πολύτιμοι βαθμοί. Παράλληλα, πολύ καλές εμφανίσεις έκαναν οι Ιφιγένεια Τσακαλοφίδου (63κ.), που κατατάχτηκε 2η στο αρασέ και 3η σε ζετέ και σύνολο, και η Χριστίνα Ιωαννίδη (75κ.) με τις δεύτερες θέσεις στις δύο κατηγορίες και στο σύνολο. Στην αντίπερα όχθη, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αττάλειας, έκαναν καλύτερη εμφάνιση από την αντίστοιχη των ανδρών, αλλά παρ' όλα αυτά η χώρα μας τερμάτισε στην 5η θέση της γενικής κατάταξης.

Διπλή επιτυχία (2004-04-23 00:00:00.0)
Ασημένιος ο Τζελίλης (2002-04-26 00:00:00.0)
«Χρυσός» ο Κόκκας (2001-09-08 00:00:00.0)
Απογοήτευσε ο Σαμπάνης (2000-04-27 00:00:00.0)
Ελληνικές επιτυχίες (1996-11-12 00:00:00.0)
Χρυσό μετάλλιο η Χατζηαβραμίδου (1996-11-08 00:00:00.0)