Απροκάλυπτος και χαρακτηριστικός ήταν ο ΣΕΒ για τις πραγματικές στοχεύσεις της άρχουσας τάξης. Η ΟΝΕ και ο περίφημος στόχος για την είσοδο της χώρας σε αυτή, που έχει από πολλούς αναχθεί σε εθνικό στόχο, δεν αποτελεί παρά έναν αναγκαίο σταθμό για την ισχυροποίηση και ενδυνάμωση - με ό,τι αυτό συνεπάγεται - του κεφαλαίου. Ηδη, πρώτος ο ΣΕΒ, εμμέσως, το έκανε σαφές, ψελλίζοντάς το αρχικά, γιατί όλα δείχνουν ότι στο μέλλον θα το ακούμε όλο και πιο συχνά. Ετσι ερμηνεύεται η δήλωση του προέδρου του ΣΕΒ ότι ακόμη και μετά την ΟΝΕ η διατήρηση των μεγάλων χρεών της κυβέρνησης θα υποσκάπτει συνεχώς την εθνική ανταγωνιστικότητα και θα περιορίζει τις δυνατότητες πραγματικής σύγκλισης. Οι κεφαλαιοκρατικές ορέξεις δεν έχουν τελειωμό...