Σελίδα 35
ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΡΑΤΣ
Απομακρύνεται ο ελληνικός "εμφύλιος"

Ηττα του Απόλλωνα Π. στην Ντιζόν με 52 - 68

Οι πιθανότητες ελληνικού προημιτελικού στο Κύπελλο Κόρατς περιορίστηκαν σημαντικά. Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε στη Γαλλία ό,τι ο Πανιώνιος στη Γιουγκοσλαβία. Η ήττα από την Ντιζόν με 52 - 68 ίσως αποδειχθεί αξεπέραστη στον επαναληπτικό της Πάτρας. Κατά μία άποψη ο Απόλλωνας θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος που επέστρεψε με διαφορά 16 πόντων. Οι Γάλλοι δυόμισι λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν 66 - 39, εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Χάουαρντ που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, και την αστοχία των υπολοίπων παικτών του Απόλλωνα από τη γραμμή των τριών πόντων. Οι Πατρινοί έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα μέχρι το 18' (18 - 16), αλλά η έξοδος του Βετούλα με 3 φάουλ επέτρεψε στην Ντιζόν ν' αλλάξει το σκηνικό του αγώνα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη με 29 - 16. Τους πόντους του Απόλλωνα σημείωσαν οι Αργυρόπουλος 7, Γκιμπέρ 16, Βετούλας 10 (1), Μολφέτας 11, Χατζόπουλος 3, Γεωργικόπουλος 5 (1).

• Για την Ευρωλίγκα γυναικών ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ουγγρικής Πεκς με 72 - 70.