Θα πρέπει, εισαγωγικά, να τονιστεί ότι το από αμερικανικού εδάφους παραλήρημα του πρωθυπουργού δε σεβάστηκε ούτε τη νεότερη ελληνική ιστορία. Σε τέτοιο βαθμό, δε, κονιορτοποίησε την ιστορική αλήθεια ο κ. Σημίτης, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε για ένα είδος αστού πολιτικού, που, ίσως, είναι η πρώτη φορά που ευθυγραμμίζεται σε τέτοιο βαθμό με τη μετεμφυλιακή προπαγάνδα των εγχώριων υπηρετών των Αμερικανών.
Το δυστύχημα για τον Ελληνα πρωθυπουργό είναι ότι και αυτές, αλλά και οι γενικότερες επιδόσεις του, όπως η στάση της κυβέρνησής του στη ΝΑΤΟική επιδρομή κατά της Γιουγκοσλαβίας, δεν περνούν απαρατήρητες. Ετσι ο κ. Σημίτης κατάφερε να είναι ο πρώτος Ελληνας πρωθυπουργός στα χρονικά, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από 2.000 Ελληνες της ομογένειας την περασμένη Τετάρτη, στη Νέα Υόρκη.
***
Η προσπάθεια του κ. Σημίτη να απολογηθεί στους Αμερικανούς, επειδή δεν μπορεί η κυβέρνησή του να ελέγξει το αντιΝΑΤΟικό φρόνημα των Ελλήνων είναι προφανής. Το μη προφανές ήταν - πριν την απάντησή του - ότι θα κατέφευγε σε τέτοια διαστροφή της ιστορίας, ώστε να επενδύσει με μετεμφυλιακού τύπου αντικομμουνισμό το ραγιαδισμό και τη δουλικότητα τη δική του και της κυβέρνησής του απέναντι στους ιμπεριαλιστές. Ετσι, άρχισε πλέον να βομβαρδίζει ακόμα και την ελληνική ιστορία!
***
Εν προκειμένω, ένα μόνο σχόλιο αρμόζει: Με αυτό το αναποδογύρισμα της ιστορίας, ο κ. Σημίτης θέτει υποψηφιότητα, ώστε να μπει το όνομά του στο "πάνθεον" όσων έχουν κατά καιρούς αποτελέσει προσωποποίηση της ντροπής σε αυτό τον τόπο.
***
Θα ήταν παράλειψη αν δεν προσθέταμε μια ακόμα "εξήγηση" από τον πρωθυπουργό στο γιατί τάσσονται οι Σέρβοι - αυτή τη φορά - κατά της ΝΑΤΟικής επέμβασης; Ιδού τι είπε: Οι Σέρβοι, δήλωσε, "ζούσαν επί 25 χρόνια κάτω από το φόβο μιας σοβιετικής επέμβασης στη χώρα τους"! Γι' αυτό τάσσονται, τώρα, κατά του ΝΑΤΟ που τους βομβαρδίζει... Επειδή τους έχει αφήσει... κατάλοιπα ο παλιότερος "φόβος" μιας ενδεχόμενης "σοβιετικής επέμβασης"!
Αφήσαμε για το τέλος τη δήλωση, με την οποία επένδυσε ο πρωθυπουργός την υπογραφή του στη Διακύρηξη των εργασιών της Συνόδου Κορυφής του ΝΑΤΟ στις ΗΠΑ. Ανέβηκε, λοιπόν στο βήμα ο κ. Σημίτης και υπό τα βλέμματα του Κλίντον και των υπολοίπων δήλωσε: "Το 1949, πριν από 50 χρόνια, κυβερνητικά στρατεύματα εισέβαλαν σε ένα χωριό της Ελλάδας και σκότωσαν δύο νέους και όταν ρωτήθηκαν γιατί το έκαναν, απάντησαν ότι ήταν Βούλγαροι κομμουνιστές. Δύο χρόνια αργότερα, συνέχισε ο πρωθυπουργός, οι αντάρτες επέστρεψαν στο χωριό και σκότωσαν κι αυτοί δύο νέους. Οταν ρωτήθηκαν γιατί, απάντησαν ότι είναι Αμερικανοί Φασίστες. Το ΝΑΤΟ, πρόσθεσε ο πρωθυπουργός, ήταν και πρέπει να είναι μία προσπάθεια για το τέλος τέτοιων νοοτροπιών και ενεργειών. Θα πρέπει να είναι προσπάθεια για τη διασφάλιση της ειρήνης, της ευημερίας και της συνεργασίας. Αυτός είναι ένας μεγάλος σκοπός και πρέπει να εργαστούμε γι' αυτόν"!
Ακόμα και το γεγονός ότι ο εμφύλιος στην Ελλάδα έληξε το 1949 και όχι "δυο χρόνια" αργότερα, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για τον "ιστορικό" κ. Σημίτη... Αλλωστε για τον κ. πρωθυπουργό - μπροστά στην απόλυτη ΝΑΤΟφροσύνη του - δεν έχει νόημα κάτι πολύ ουσιαστικότερο: Η αλήθεια για το ποιος σκότωνε ποιον, τότε, στην Ελλάδα. Και ο κ. Σημίτης αναδεικνύεται γνήσιος απόγονος εκείνων που σκότωναν (και) τότε...
Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ
Το από αμερικανικού εδάφους παραλήρημα του πρωθυπουργού δε σεβάστηκε ούτε τη νεότερη ελληνική ιστορία. Σε τέτοιο βαθμό, δε, κονιορτοποίησε την ιστορική αλήθεια ο κ. Σημίτης, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε για ένα είδος αστού πολιτικού, που, ίσως, είναι η πρώτη φορά που ευθυγραμμίζεται σε τέτοιο βαθμό με τη μετεμφυλιακή προπαγάνδα των εγχώριων υπηρετών των Αμερικανών