Αργοπορημένος και σε άλλο δρόμο... Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του φετινού Αρη, ο οποίος, αντίθετα με τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες, συνεχίζει να ενσωματώνει στις τάξεις του ξένους παίχτες. Το γιατί το εξήγησε ο ίδιος ο προπονητής Ντράγκαν Σάκοτα. «Οταν αποφασίσαμε να μπούμε στο μεταγραφικό παζάρι, οι Ελληνες παίκτες είχαν χαθεί. Ετσι έπρεπε να βρούμε τρόπο ενίσχυσης», τόνισε ο Σέρβος τεχνικός. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Αντονι Μπούι είναι από τους τελευταίους μεταγραφικούς στόχους της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η οποία προέβη στην απόκτησή του, μη μπορώντας να περιμένει την απόφαση του Μπίλι Εντουαρντς. Ας σημειωθεί ότι είναι πολύ πιθανό όλοι οι βασικοί παίχτες του Αρη να είναι αλλοδαποί, καθώς, όπως δείχνουν τα πράγματα, στη θέση του πλέι μέικερ θα βρεθεί ο Αμερικανός Μάικ Ιουτζολίνο, ενώ Αμερικανός προβλέπεται να είναι και ο παίχτης που θα συμπληρώνει την περιφέρεια, καθώς ο Ντάντε Καλαμπρία αναμένεται σύντομα να φτάσει στη συμπρωτεύουσα, προκειμένου να υπογράψει διετές συμβόλαιο. Επίσης, από στιγμή σε στιγμή, αναμένεται να ενσωματωθεί στους κόλπους της ομάδας και ο Αμερικανός με γαλλικό διαβατήριο Τζόσουα Γκραντ, ενώ ήδη έχει χριστεί «κιτρινόμαυρος» ο Αμερικάνος σέντερ φορ Τζέιμς Φόρεστ.