Η Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη (ΕΕΔΥΕ)και η «Νεανική Δράση για την Ειρήνη» καλούν τον αθηναϊκό και τον πειραιώτικο λαό, την Τετάρτη 9 του Αυγούστου και ώρα 7.30 μ.μ., στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, στη συγκέντρωση μνήμης και τιμής, που διοργανώνουν για τα θύματα του πυρηνικού ολοκαυτώματος. Στην ανακοίνωση-κάλεσμά του το Γραφείο Τύπου της ΕΕΔΥΕ τονίζει ότι 55 χρόνια από τη μαύρη επέτειο των ατομικών βομβαρδισμών της Χιροσίμα και του Ναγκασάκι από τους Αμερικανούς, οι ιμπεριαλιστές της «νέας τάξης πραγμάτων» εξακολουθούν να τρομοκρατούν και να δολοφονούν τους λαούς προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους. Σήμερα, 55 χρόνια μετά το πυρηνικό ολοκαύτωμα, εξακολουθούν...