Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΡΙΣΟΠΟΥΛΟΣ από την Τσαγκαράδα Πηλίου, αγωνιστής της Εθνικής Αντίστασης στον ΕΛΑΣ (ανθυπολοχαγός στο 2ο Σύνταγμα με έδρα την Τσαγκαράδα και στρατιωτικός υπεύθυνος στα χωριά Τσαγκαράδα, Μούρεσι, Ξουρίχτι, μέλος του ΚΚΕ στην ΚΟΒ επαγγελματιών Βόλου από το 1943), προσφέρει 80.000 δρχ. στο ΚΚΕ και 20.000 δρχ. στο «Ριζοσπάστη» σαν συμβολή για να γίνουν πράξη οι ιδέες του ηρωικού και τιμημένου ΚΚΕ. Για να βγει πιο δυναμωμένο από το 16ο Συνέδριό του, κόντρα στις επιθέσεις και στον αντικομμουνισμό που καθημερινά εξαπολύεται από κάθε λογής αντιπάλους του.