Πέμπτη 17 Αυγούστου 2000
ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ
Αγωνιστική εκπλήξεων

Πολλές ήταν οι εκπλήξεις που συνόδευσαν τη λήξη των περισσότερων ματς της 3ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας. Χαρακτηριστική ήταν η περίπτωση της αναμέτρησης του Αρη με τον Ακράτητο που έληξε ισόπαλη με 3-3 αλλά και η ήττα που υπέστη η Καλαμάτα στην έδρα της από τον Πανσερραϊκό με 2-1. Παράλληλα, το κατ' ευφημισμόν ντέρμπι (δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον) για τον 6ο όμιλο μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, εξελίχθηκε σε παράσταση με ένα πρωταγωνιστή, αφού το «τριφύλλι» κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να πάρει τη νίκη με 2-1. Τα τέρματα των «πρασίνων» πέτυχαν οι Σιμπνιέφσκι (35') και Βόκολος (79'), ενώ το μοναδικό γκολ της «Ενωσης» σημείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Τσάρτας (55'). Ισόπαλο 0-0 έληξε χτες το παιχνίδι μεταξύ της Καλλιθέας και του Ιωνικού. Οι Νικαιώτες αν και στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν ικανοί να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έβλεπαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να σταματούν στη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων τους. Η Καλλιθέα από την πλευρά της, αφού ξεπέρασε τα προβλήματα που είχε στην αρχή του αγώνα, βγήκε στην επίθεση στο β' ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες εκμεταλλευόμενη την κούραση των παικτών του Ιωνικού. Χαρακτηριστικό είναι ότι είχε δοκάρι στο 60' μετά από κεφαλιά του Ντραγκίσεβιτς, ενώ στο 83' ο Ζαχαρόπουλος έχασε την ευκαιρία του αγώνα, καθώς ηττήθηκε στο τετ α τετ που είχε με τον τερματοφύλακα των Νικαιωτών, Βενιαμίν. Τα άλλα αποτελέσματα της αγωνιστικής είναι: Λεωνίδιο-Λύκοι 1-0, Μαρκό-Λαμία (0-0), Παναιγιάλειος-Πανηλειακός 0-3, Αχαρναϊκός-Πιερικός (6-0), Αθηναϊκός-Απόλλων (3-3), Αγ. Νικόλαος-Ηρακλής (1-2), Ατρόμητος-Αμπελόκηποι 4-0, Καβάλα-ΠΑΟΚ 1-5, Παναχαϊκή-Ναυπακτιακός 2-2, Εθνικός Αστέρας-Ολυμπιακός 1-4, Αιγάλεω-Τρίκαλα 3-0, Πατραϊκός-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1, Εθνικός-Κοζάνη 2-1, Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 1-0, Κιλκισιακός-Ιάλυσος 5-0, Πανιώνιος-Καλαμαριά 2-2, Ξάνθη-Πανελευσινιακός 3-0, Βέροια-Νάουσα 1-2, Παναιτωλικός-Γιάννενα 2-5.