Για δεύτερη χρονιά θα πραγματοποιηθεί φέτος, στο πλαίσιο του 48ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, το Διαγωνιστικό Τμήμα Ψηφιακών Ταινιών DigitalWave. Στόχος του είναι να παρουσιάσει το έργο ανήσυχων σκηνοθετών, οι οποίοι, παρά το χαμηλό κόστος παραγωγής, φανερώνουν τόλμη και καινοτομία στη θεματολογία και την κινηματογραφική γραφή τους, βασιζόμενοι στην αξία και στην ποιότητα της ψηφιακής παραγωγής. Οι συμμετέχουσες ταινίες διαγωνίζονται για το βραβείο Ψηφιακός Αλέξανδρος, καθώς και για το βραβείο κοινού. Προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως 28/9. Πληροφορίες στο τηλέφωνο 210-8706000.