Παρασκευή 5 Οχτώβρη 2007
Σελίδα 25
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΣΟΣΟ 0-1
Αγχωτική πρόκριση

Εστω και με αρκετό άγχος ο Πανιώνιος κατάφερε χθες να πιστοποιήσει την πρόκρισή του στους ομίλους του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η ήττα από τη Σοσό με 1-0 στη Νέα Σμύρνη πέρασε ανώδυνα για τους Νεοσμυρνιώτες, αφού, χάρη στη νίκη τους με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, έγιναν αυτοί κάτοχοι του εισιτηρίου για την επόμενη φάση. Πάντως, οι γηπεδούχοι δε φαίνεται να άκουσαν τις φωνές του προπονητή τους Εβαντ Λίνεν, που τους είχε επιστήσει την προσοχή για το συγκεκριμένο παιχνίδι με αποτέλεσμα να δώσουν δικαιώματα στους αντιπάλους τους. Ξεκίνησαν αγχωτικά και παρασύρθηκαν από το ρυθμό των παικτών της γαλλικής ομάδας, η οποία πήρε τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα, έχασε και κάποιες ευκαιρίες, κυρίως χάρη στις ενέργειες του Ιζαμπέι, που ήταν ασταμάτητος. Λίγο πριν το ημίχρονο, οι «κυανέρυθροι» ισορρόπησαν, αλλά το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν τελείως διαφορετικό. Το αυτογκόλ του Κουμουρτζί στο 54` που έγραψε το 1-0 για τη Σοσό άλλαξε τις ισορροπίες, αφού το άγχος μεταφέρθηκε στην πλευρά του Πανιωνίου. Από κει και πέρα η Σοσό έδειχνε να έχει πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση, δημιουργώντας προβλήματα και ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» μετά το 70` (όταν άρχισαν να συνέρχονται) ανέβασαν την απόδοση, έγιναν κάπως πιο επιθετικοί. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να διαφυλάξει την άμυνά της.