Το παράρτημα της Πανελλήνιας Ενωσης Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης - Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας (ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ) στην Πετρούπολη, στις 16/11 (11 π.μ.) στο Συνεδριακό Κέντρο του ΚΥΒΕ (Εθνάρχου Μακαρίου 1, Περιστέρι, είσοδος από γέφυρα Κολοκυνθούς), θα παρουσιάσουν το βιβλίο - λεύκωμα φωτογραφιών του Θεόδωρου Αθ. Αυγέρου «Μνήμες Αγώνων (ΕΑΜική Αντίσταση - Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας)». Για την έκδοση θα μιλήσουν οι: Χρήστος Τσιντζιλώνης (πρόεδρος ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ), Τηλέμαχος Λουγγής (ιστορικός, πρόεδρος του Κέντρου Μαρξιστικών Ερευνών), Κωνσταντίνος Παπλωματάς (εκπαιδευτικός, μέλος του ΔΣ της ΔΟΕ). Στα πλαίσια της παρουσίασης θα λειτουργήσει έκθεση φωτογραφιών και ντοκουμέντων.