Στη δεύτερη ανοιχτή συγκέντρωση της Κίνησης για τη Συσπείρωση Καλλιτεχνών και Δημιουργών, καλούνται οι καλλιτέχνες, τη Δευτέρα (1/12), στις 7 μ.μ., στο θέατρο «Τζένη Καρέζη» (Ακαδημίας 3) με θέμα συζήτησης: Ονομασία της κίνησης, προγραμματισμός δράσης, εκλογή γραμματείας.
Θυμίζουμε ότι η Κίνηση για τη Συσπείρωση Καλλιτεχνών είναι μια κίνηση καλλιτεχνών με σκοπό την ανάπτυξη συλλογικής δράσης για τα προβλήματα στον πολιτισμό, τις αιτίες και την αντιμετώπισή τους.
Μεταξύ άλλων, η διακήρυξη αναφέρει: «Εμείς οι δημιουργοί - καλλιτέχνες ανησυχούμε για το πνευματικό, κοινωνικό και πολιτιστικό κλίμα των ημερών μας και αναζητούμε διέξοδο από αυτή τη μίζερη και φθοροποιό πραγματικότητα. Θεωρούμε την τέχνη πολύτιμο κομμάτι της συνολικής κοινωνικής δραστηριότητας και διεκδικούμε τον ανάλογο κοινωνικό μας ρόλο. Αρνιόμαστε να είμαστε θύτες και θύματα, ταυτόχρονα, υπηρετώντας μια πολιτιστική πολιτική που βυθίζει το λαό μας και τους καλλιτέχνες σε παρακμιακά φανταχτερά αδιέξοδα».