Στο 51,34% βρέθηκε η κάλυψη του πανελλαδικού πλάνου την περασμένη Δευτέρα 29/12/2008
Εχοντας διανύσει παραπάνω απ' τη μισή απόσταση έως την επίτευξη του τελικού στόχου, οι Κομματικές Οργανώσεις, τα μέλη και οι φίλοι του ΚΚΕ και της ΚΝΕ συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό τη μάχη της δίμηνης (Δεκέμβρης - Γενάρης) οικονομικής εξόρμησης που προκήρυξε η ΚΕ του ΚΚΕ προς τιμήν του 18ου Συνεδρίου και για την ολοκλήρωση της διάσωσης του αρχείου του Κόμματος με τη στέγασή του σε ένα σύγχρονο, ασφαλές κτίριο.
Ηδη, με το κλείσιμο της περασμένης Δευτέρας 29/12/2008, η κάλυψη του πανελλαδικού πλάνου έφτασε στο 51,34%. Πρώτη Οργάνωση από πλευράς κάλυψης του πλάνου παρέμενε η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ με ποσοστό κάλυψης 72,14% και ακολουθούν η ΑΤΤΙΚΗ με 70,58% και η ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ με 66,78%. Στη συνέχεια, ακολουθούν η ΚΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ με 65,28%, η ΚΡΗΤΗ με 64,37%, η ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ με 58,73%, η ΘΕΣΣΑΛΙΑ με 56,58%, οι ΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ με 52,00%, η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΘΡΑΚΗ με 51,57%, η ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ με 50,86%, η ΣΤΕΡΕΑ - ΕΥΒΟΙΑ με 46,30%, οι ΚΟ ΑΙΓΑΙΟΥ με 46,00%, η ΚΟΑ με 43,00% και η ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ με 41,03%.
Η ΚΝΕ είχε καλύψει το 40,13% και οι ΚΟΒ «902» και «Ριζοσπάστη» ποσοστό 54% και 42,47%, αντίστοιχα.
Σε όλη την Ελλάδα, οι Κομματικές Οργανώσεις με σχεδιασμό και έλεγχο συνεχίζουν τη μάχη, με ιδιαίτερη επιμονή στο να αξιοποιηθούν οι γιορτινές αυτές μέρες για να φτάσει το κάλεσμα ενίσχυσης του ΚΚΕ και στήριξης του τόσο σημαντικού σκοπού αυτής της εξόρμησης σε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους του μόχθου.
Οι δυνατότητες είναι πολλές και αυτό έχει ήδη αποδειχτεί απ' το έως τώρα άνοιγμα. Πρόθυμα οι εργαζόμενοι ενισχύουν το ΚΚΕ - όπως και μαζικοί φορείς - παρά τις τεράστιες οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν. Οι δυνάμεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, άλλωστε, έγκαιρα έλαβαν μέτρα για την αντιμετώπιση αυτής της αντικειμενικής δυσκολίας, μέσω του ακόμα μεγαλύτερου ανοίγματος.