Το ΔΣ του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αντιστασιακών Δημοσιογράφων, την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2009 στις 12 το μεσημέρι, στην αίθουσα «Γεώργιου Καράντζα» της ΕΣΗΕΑ (Ακαδημίας 20, Α' όροφος), πραγματοποιεί την καθιερωμένη εκδήλωση κοπής της πίτας του Συνδέσμου.
Κατά την εκδήλωση ο πρόεδρος του Συνδέσμου Κ. Νίτσος θα αναφερθεί στην εκδήλωση Μνήμης στο Βράχο Κώστα Βιδάλη στη Μελία και θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ του σκηνοθέτη Νίκου Καβουκίδη από την έκδοση της ιστορικής Εφημερίδας «Αδέσμευτη Γνώμη» που σφράγισε με επιτυχία την πιο μεγάλης διάρκειας απεργία των εργαζομένων στην ιστορία του Αθηναϊκού Τύπου, τον Απρίλη - Μάη του 1975.