Τρίτη 24 Μάρτη 2009
Υπέκυψε στους καλύτερους

Η εικόνα του Σαββάτου για τον Παναθηναϊκό, που στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας, που έγινε στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Κούνεο αφού αν και έχανε 2-0 σετ επικράτησε με 3-2 (25-23, 25-18, 15-25, 20-25, 6-15) και πήρε την πρόκριση στον τελικό, δεν είχε συνέχεια. Η κούραση από τον αγώνα κόντρα στην ιταλική ομάδα, ο επηρεασμός από τον τραυματισμό του Αγκάμεζ και φυσικά η ανωτερότητα και η υπεροχή της Λοκομοτίβ Μπελγκόριε έφεραν την ήττα στον τελικό με 3-1 σετ και την κατάκτηση του τροπαίου από τη ρωσική ομάδα. Την ανωτερότητα της ρωσικής ομάδας παραδέχτηκε μετά το τέλος του παιχνιδιού και ο τεχνικός των «πρασίνων», Αλέκος Λεώνης. Την τρίτη θέση πήρε η ιταλική Κούνεο που επικράτησε με 3-1 της Αλμέιρα.

• Δεν κατάφερε τελικά στη Σμύρνη η ΕΑ Πατρών να ανέβει στο βάθρο του Τσάλεντζ Καπ αφού γύρισε με την 4η θέση χάνοντας αρχικά στον ημιτελικό από την «οικοδέσποινα» Αρκάς με 3-0 και μετέπειτα με το ίδιο σκορ στο μικρό τελικό από την Κονστάντζα. Το τρόπαιο κατέκτησε η Αρκάς που στον τελικό νίκησε με 3-2 τη Γιαστέρμπσκι.