ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ 67-69
Καπνισμένη... ανατροπή

Το πάνω χέρι στους φετινούς τελικούς πήρε ο Παναθηναϊκός χθες

Eurokinissi

Συνηθισμένος να έχει το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τον Ολυμπιακό να το χαρεί... Με το «καλημέρα» των φετινών τελικών στην Α1 φρόντισε να δείξει ότι διαθέτει τη στόφα του πρωταθλητή, καθώς επικράτησε χτες στο ΣΕΦ των «ερυθρολεύκων» με 69-67 κάνοντας το 1-0 στις νίκες και ανατρέποντας τα δεδομένα αφού πλέον έχει το πάνω χέρι. Το παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, παρά το γεγονός ότι κάποια διαστήματα εκατέρωθεν οι αντίπαλοι έπαιρναν ρευστή διαφορά στο σκορ, κρίθηκε ουσιαστικά στη μία φάση όταν στα τελευταία 5'' ο Παπαλουκάς απέτυχε σε λέι απ, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (οι γηπεδούχοι φωνάζουν ότι έγινε φάουλ). Μέχρι τότε η εικόνα του αγώνα θύμισε έντονα τη μονομαχία των δυο ομάδων στο Βερολίνο.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους «πράσινους» να ξεκινάνε καλά (προηγήθηκαν με 6-0). Με την είσοδο του Παπαλουκά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε (16-16) και έδειξε να έχει το πάνω χέρι στη δεύτερη περίοδο (29-20, 33-27, 38-34 ημίχρονο). Η βελτίωση της άμυνας των φιλοξενουμένων στην επανάληψη, με πίεση στην περιφέρεια (εγκλώβισαν τους Γκριρ, Χαλπερίν) του Ολυμπιακού που είχε μόνο τη φροντ-λάιν, τους έφερε μπροστά στο σκορ με 45-42 και 53-49 στο 28`. Παρ' όλα αυτά χάρη στον Τσίλντερς, που ανέβασε την απόδοσή του ο Ολυμπιακός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να κάνει ξανά ντέρμπι το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

• Μελανό σημείο του παιχνιδιού για άλλη μια φορά η βία, που οδήγησε σε δεκάλεπτη διακοπή 1.30 πριν το τέλος, εξαιτίας κροτίδων και αντικειμένων που πετάχτηκαν στον πάγκο του Παναθηναϊκού και τις συμπλοκές οπαδών με ΜΑΤ μπροστά στη φυσούνα να ακολουθούν. Οι διαιτητές αποχώρησαν (για να ξαναγυρίσουν λίγο μετά) και πλέον ο Ολυμπιακός κινδυνεύει με τιμωρία της έδρας για τη συνέχεια των τελικών.