Παρασκευή 17 Ιούλη 2009
Σελίδα 25
ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ - ΛΑΡΙΣΑ 2-0
Μπήκε σε περιπέτειες

Η Λάρισα όχι μόνο δεν κατάφερε να θέσει από χθες γερές βάσεις πρόκρισης, αλλά μπήκε σε σοβαρές περιπέτειες. Στον πρώτο αγώνα για τον β' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, ηττήθηκε από την Ρέικιαβικ στην Ισλανδία με 2-0 (55' Μπ. Σίγκουρτσον, 90+ Τακεφούσα). Και πλέον οι "βυσσινί" καλούνται στον επαναληπτικό, την ερχόμενη Πέμπτη, να ξεπεράσουν προβλήματα, αδυναμίες, αλλά και ένα "πονηρό" σκορ. Οι φιλοξενούμενοι "πλήρωσαν" το γεγονός ότι είναι σε περίοδο προετοιμασίας (αντίθετα, οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε φουλ ρυθμό) αλλά και απουσίες βασικών. Παρότι στο α' ημίχρονο είχαν τον έλεγχο, δεν αξιοποίησαν τις λιγοστές ευκαιρίες που έκαναν. Και στην επανάληψη, όσο περνούσε ο χρόνος, έμεναν από δυνάμεις. Δύο, λοιπόν, ολιγωρίες επέτρεψαν στους Ισλανδούς να σκοράρουν και να αποκτήσουν πλεονέκτημα. Πάντως, δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο και μια βελτιώμενη Λάρισα μπορεί να κάνει την ανατροπή. Το θέμα είναι αν προλαβαίνει να διορθώσει τα λάθη μέχρι τον επαναληπτικό.