Εφτά παιδιά από την Παλαιστίνη, ηλικίας 7 έως 12 ετών, φιλοξενούνται από το Σάββατο, με πρωτοβουλία της Ομοσπονδίας Γυναικών Ελλάδας, σε κατασκήνωση στον Κάλαμο. Αντιπροσωπεία της ΟΓΕ, υποδέχτηκε τα παιδιά από την Παλαιστίνη και τη συνοδό τους, προσφέροντας μια ανθοδέσμη, αλλά και παιχνίδια. Τα παιδιά θα φιλοξενηθούν στον Κάλαμο για 20 μέρες, στη διάρκεια των οποίων θα συμμετέχουν σε μια σειρά από ενδιαφέρουσες επισκέψεις, και ακολούθως θα επιστρέψουν στην πολύπαθη Δυτική Οχθη. Την πρωτοβουλία της ΟΓΕ στηρίζει και ο Δήμος Αγ. Βαρβάρας.