Με αφορμή την 64η μαύρη επέτειο από το πυρηνικό ολοκαύτωμα - έγκλημα της Χιροσίμα και του Ναγκασάκι από τους Αμερικανούς ιμπεριαλιστές το 1945, η Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη (ΕΕΔΥΕ) διοργανώνει φιλειρηνική - αντιιμπεριαλιστική κινητοποίηση, την Πέμπτη 6 Αυγούστου, στις 7.30 μ.μ., στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης. Κεντρικό σύνθημα της κινητοποίησης είναι: «64 χρόνια μετά. Ποτέ πια Χιροσίμα. Οχι στα πυρηνικά και στους εξοπλισμούς. Εξω η Ελλάδα από το ΝΑΤΟ. Εξω οι βάσεις και τα πυρηνικά από την Ελλάδα». Θα ακολουθήσει πορεία από την Ακρόπολη στην Πλατεία Συντάγματος. Η Επιτροπή Διεθνούς Υφεσης και Ειρήνης Θεσσαλονίκης καλεί επίσης σε συγκέντρωση την Πέμπτη 6 Αυγούστου, στις 8...