Δικαίως θα συγχυστούν εκεί στο ΠΑΣΟΚ και θα μιλάνε για αχαριστία και αγνωμοσύνη. Σε κάτι τέτοια είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι...
Ας μην ξεχνάμε ότι η σημερινή κυβέρνηση είχε ...σαφέστατη πολιτική στο θέμα των αερομεταφορών πριν καν «έρθει» στην εξουσία, όταν ήταν αντιπολίτευση. Καμία ταλάντευση, κανένα δισταγμό.
Δεν μπορούμε να ξεχάσουμε τη συνάντηση Βγενόπουλου - Παπανδρέου την περίοδο που ο πρώτος εξαγόραζε (όσο - όσο και με προνομιακούς όρους) την «Ολυμπιακή Αεροπορία».
Είχαν βγει και οι δυο από την αίθουσα με αμοιβαίες δηλώσεις αλληλοεκτίμησης και κάτι χαμόγελα μέχρι τ' αυτιά. Συμφωνώντας φυσικά στο ξεπούλημα της «Ολυμπιακής»...
Τώρα τι έγινε από τότε μέχρι σήμερα; Προφανώς πολλοί είναι αυτοί που πρέπει να «φάνε» από την υπόθεση των επιδοτήσεων στις «άγονες γραμμές» και κάτι τέτοιες μοιρασιές δημιουργούν τσατίλες και διχόνοιες.
Δηλαδή μια καλή ευκαιρία για τον κόσμο να καταλάβει τι γίνεται και πώς όταν το παιγνίδι «χοντραίνει» και τα λεφτά είναι πολλά, οι μάσκες πέφτουν και φαίνεται ο πραγματικός ρόλος και η πραγματική σχέση κυβερνήσεων και επιχειρηματιών.
Η ελεύθερη αγορά του ...υγιούς ανταγωνισμού, της δημιουργικότητας της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και των ίσων ευκαιριών προχωρά ακάθεκτη και αναπτύσσει την οικονομία της χώρας με λίγα λόγια.
Σε αυτό τον όμορφο κόσμο άλλωστε καλούν οι κυβερνήσεις (χτες και σήμερα) να μπουν (μέσω κοινοτικών επιδοτήσεων) και οι ...άνεργοι, οι γυναίκες, οι νέοι και όποιες άλλες κατηγορίες φανταστείτε.
Το μέλλον που τάζουν είναι απλούστατα ...ακάλυπτο.