Στόχος είναι να βουλιάξει η Αθήνα στις 15 του Μάη. Στο Πεδίον του Αρεως, με ομιλήτρια την ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, η μεγάλη κινητοποίηση
Εντείνονται μέρα με τη μέρα οι προετοιμασίες για το πανελλαδικό συλλαλητήριο |
Κόντρα στα εκβιαστικά διλήμματα που εγείρουν τα κόμματα της πλουτοκρατίας και τα αστικά ΜΜΕ, για να αποσπάσουν τη συναίνεση του λαού στα σκληρά αντιλαϊκά μέτρα, το ΚΚΕ δεν έπαψε στιγμή να αποκαλύπτει ότι την κρίση δεν τη δημιούργησε ο λαός, γι' αυτό και δεν πρέπει να την πληρώσει. Γι' αυτό και οι κομμουνιστές, παράλληλα με την πρωτοπόρα δράση στις καθημερινές εργατικές λαϊκές μάχες, καλούν τους εργαζόμενους να μη σκύψουν το κεφάλι. Να εμπιστευτούν τη δύναμή τους, να ορθώσουν αγωνιστικές αντιστάσεις στην αντιλαϊκή λαίλαπα. Να ακουστεί δυνατή η φωνή του λαού, να αναδειχθεί η διέξοδος προς όφελός του, σε συστράτευση με το ΚΚΕ, κόντρα στα συμφέροντα της πλουτοκρατίας και την «ανάπτυξη» που υπηρετεί την κερδοφορία της.
Απ' άκρη σ' άκρη στη χώρα, οι Οργανώσεις του Κόμματος επιστρατεύουν την εφευρετικότητα, την έμπνευση, αλλά και δοκιμασμένες μορφές προπαγάνδας, ώστε ιδιαίτερα τις επόμενες μέρες, σε κάθε πόλη και χωριό, να ξεδιπλωθεί ένα πλούσιο πρόγραμμα πολύμορφων δραστηριοτήτων, προκειμένου να φτάσει σε εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους του μόχθου το αγωνιστικό σάλπισμα του Κόμματος: «Μη ματώνεις για τα κέρδη της πλουτοκρατίας. Μόνο οι θυσίες στον αγώνα για τα λαϊκά δικαιώματα πιάνουν τόπο».
Στο πλαίσιο αυτό, η Κομματική Οργάνωση Αθήνας του ΚΚΕ έχει καταστρώσει ένα πλούσιο πρόγραμμα παρεμβάσεων σε τόπους δουλειάς, εκπαίδευσης και λαϊκές συνοικίες, εκεί όπου ζει, εργάζεται, σπουδάζει η εργατική τάξη και τα παιδιά της, εκεί που χτυπάει η καρδιά των λαϊκών στρωμάτων. Την Πέμπτη και την Παρασκευή οι κομμουνιστές της Αθήνας θα οργώσουν την πόλη, μεταφέροντας πλατιά το κάλεσμα συμμετοχής στο πανελλαδικό συλλαλητήριο του ΚΚΕ.