Συνεχίζονται οι αγροτικές συσκέψεις στο νομό Τρικάλων, που συγκαλεί η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων «Η Ανοιξη», για την οργάνωση της πάλης των μικρομεσαίων αγροτών, από κοινού με τους εργαζόμενους και τ' άλλα λαϊκά στρώματα για την απόκρουση της σφοδρής χαρατσοεπιδρομής της κυβέρνησης και την ανατροπή της αντιαγροτικής - αντιλαϊκής πολιτικής. Στις συσκέψεις παίρνονται πρωτοβουλίες και μέτρα για τη μαζική και δυναμική συμμετοχή των γεωργών και κτηνοτρόφων στην πανελλαδική απεργιακή κινητοποίηση στις 19 Οκτώβρη και στην απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στην κεντρική πλατεία των Τρικάλων.
Μετά την πετυχημένη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο χωριό Βαλτινό με τη συμμετοχή αγροτών από τους πρώην δήμους Καλλιδένδρου, Φαλώρειας, Πιαλείων και Γόμφων, συσκέψεις έχει προγραμματίσει η Ομοσπονδία για: