Παρασκευή 16 Φλεβάρη 2001
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ - ΠΑΟ 87-78
Επιστροφή στις άσχημες εμφανίσεις

Τελικά απ' ό,τι φαίνεται οι φήμες για φυγή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχουν προκαλέσει αναστάτωση στον Παναθηναϊκό, παρά το γεγονός ότι ο προπονητής της ομάδας το αρνήθηκε κατηγορηματικά. Οι «πράσινοι» χτες στη Λιθουανία γνώρισαν την ήττα από τη Λιέτουβος Ρίτας (σημαίνει «Λιθουανικό πρωινό») με 87-78, πολύ πιο εύκολα όμως απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Και αυτό γιατί η ομάδα του Ομπράντοβιτς παρουσίασε ένα άσχημο πρόσωπο. Χαρακτηριστικό είναι ότι μέσα σε πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο έχασε την «επαφή» με το σκορ, μένοντας 15 πόντους μακριά από τους Λιθουανούς! Κι όταν στο τέλος οι «πράσινοι» πλησίασαν στο καλάθι (74-72 στο 35), τα τρίποντα των Βασιλιάουσκας και Ελιοτ έσβησαν τις ελπίδες της ελληνικής ομάδας... Ετσι, ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος στην κορυφή του ομίλου, καθώς ηττήθηκε και η ΤΣΣΚΑ. Πλέον το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής είναι καθοριστικής σημασίας για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Οι «πράσινοι» φάνηκαν ανήμποροι να αντιδράσουν στο ρυθμό που έδωσαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, ενώ οι όποιες επιθετικές λύσεις υπήρξαν, προερχόταν από τις ενέργειες του Ρέμπρατσα. Ακόμα και όταν οι Φώτσης και Αλβέρτης ξύπνησαν από το... λήθαργο και έδωσαν καινούρια ώθηση στην επίθεση, εντούτοις στο κρίσιμο σημείο, όταν έφθασαν στους δυο πόντους, δεν έδειξαν τον απαραίτητο χαρακτήρα που θα τους οδηγούσε στη νίκη.

Λιέτουβος Ρίτας: Καζλάουσκας 5, Σλέζας 7, Σεστόκας 10, Μασιγιάουσκας 19, Ζισκάουσκας 7, Γιεντράιτις 17, Ελιοτ 17, Γιαφτόκας 5.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 19, Καλαϊτζής 4, Φώτσης 15, Τζεντίλε 7, Μποντιρόγκα 6, Μίντλετον 3, Ρέμπρατσα 19, Μπαλογιάννης 5.