Επίσκεψη στις φυλακές του Ιτζεδίν
Η συμμετοχή ήταν μεγάλη με τους μαθητές, μέσα και από αφηγήσεις του Ηλιάκη Λευτέρη και Ρακόπουλου Κώστα, μέλη του παραρτήματος Χανίων της ΠΕΑΕΑ, να έρχονται σε επαφή για πρώτη φορά με το πώς ζούσαν οι κρατούμενοι, πώς διεκδικούσαν και οργάνωναν τον αγώνα τους από μέσα, αλλά και για τα βασανιστήρια που τους έκαναν για να αποκαλύψουν ονόματα και να προδώσουν το Κόμμα τους, το ΚΚΕ.
Το πρόγραμμα της εκδρομής είχε πρώτα περιήγηση στις φυλακές του Ιτζεδίν, έπειτα στο νεκροταφείο του χωριού Καλαμίου με κατάθεση στεφάνου στην πλάκα των εκτελεσθέντων κομμουνιστών και, τέλος, στο χωριό των Αρμένων όπου προβλήθηκε dvd για το Ιτζεδίν (έκδοση της Οργάνωσης Χανίων του 2008).
Οι μαθητές συγκινήθηκαν και ένιωσαν ενθουσιασμό μπροστά στη δύναμη και την αποφασιστικότητα των κομμουνιστών στις άθλιες συνθήκες και εμπνεύστηκαν με το παράδειγμα της αλύγιστης ταξικής πάλης. Αναδείχθηκε ότι το κύριο στοιχείο που τους κράταγε αλύγιστους ήταν η αρχή της συλλογικότητας και η συντροφικότητα, αλλά και το ότι αδιάκοπα και παράνομα μέσα στη φυλακή μελετούσαν τη μαρξιστική - λενινιστική θεωρία. Σημαντική συμβολή είχε η μαζική και οργανωμένη αντίσταση των οικογενειών, φίλων και οπαδών του ΚΚΕ που ήταν έξω από τις φυλακές.
Με το ίδιο θέμα σήμερα διοργανώνονται συσκέψεις:
-- Στο Χαϊδάρι, στις 7 μ.μ., στα γραφεία του ΚΚΕ.
-- Στη Λούτσα, στις 7.30 μ.μ., αίθουσα σωματείου συνταξιούχων. Ομιλητής Σωτήρης Αγγελόπουλος, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ.