Πέμπτη 3 Μάη 2012
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
Τα 'φερε... τούμπα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο πιο κερδισμένος της χτεσινής πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ της Superleague, αφού επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0 στο ντέρμπι της πρεμιέρας και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με τον Ατρόμητο (1-1) αναπτέρωσε τις ελπίδες του για κατάκτηση της 2ης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην Τούμπα, χάρις σε ένα γκολ του Γεωργιάδη (87`) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν και να ξεκινήσουν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους. Μέχρι τότε όμως ίδρωσαν αρκετά, αφού μετά από ένα ισορροπημένο και μοιρασμένο στους δυο αντιπάλους πρώτο μέρος, στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, η Ενωση (που βελτιώθηκε στο χώρο του κέντρου) ήταν αυτή που φάνηκε απειλητική. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ απέναντι στους «ασπρόμαυρους» που ήταν νωθροί τουλάχιστον μέχρι το τελευταίο 10λεπτο, όταν άρχισαν να βγαίνουν μπροστά με περισσότερες αξιώσεις. Σε μια από τις αντεπιθέσεις τους ευτύχησαν να ανοίξουν και το σκορ.

• Στο ΟΑΚΑ, παρουσιάζοντας δυο πρόσωπα, ο Παναθηναϊκός έχασε το πλεονέκτημα των τεσσάρων βαθμών που είχε πριν το ξεκίνημα των πλέι οφ, αφού έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο. Στο πρώτο μέρος, οι «πράσινοι » ήταν κακοί αιφνιδιάστηκαν νωρίς νωρίς και μέχρι την ανάπαυλα δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο. Βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν στην επανάληψη την ώρα που οι Περιστεριώτες έδειχναν σημάδια κούρασης. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Τοτσέ στο 57', έχασαν κλασικές ευκαιρίες (65' Κουίνσι, 79' Τοτσέ), ωστόσο δεν πήραν αυτό που ήθελαν. Στον Παναθηναϊκό, πάντως, υποστηρίζουν ότι δεν τους δόθηκε πέναλτι στο 74' σε ανατροπή του Κούινσι.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΠΑΟ 5, ΠΑΟΚ 3, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1, ΑΕΚ 0.

«Αγγλικό» ματς στην Τούμπα, κορυφή ο Ολυμπιακός (2021-10-19 00:00:00.0)
Απώλειες για τα φαβορί, στην κορυφή ο Αρης (2020-10-06 00:00:00.0)