Eurokinissi |
Η Εθνική δεν μπόρεσε να κοντράρει τη Γερμανία και αποχαιρέτησε το Euro 2012 |
Οι Γερμανοί επιβεβαίωσαν - στο «ΑΡΕΝΑ ΓΚΤΑΝΣΚ» - το χαρακτηρισμό του φαβορί. Από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης. Πήραν - και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια - τον έλεγχο, έκλεισαν τους «μπλε» στα καρέ τους και συνεχώς δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις. Με συνεχές τρέξιμο, αλληλοκάλυψη, δημιουργικότητα, ταχύτητα, έμπνευση και ηγέτες τους Κεντίρα, Οζίλ.
Αντίθετα η Εθνική ήταν πολύ κακή. Με προβληματικότατη ανασταλτική λειτουργία, στατική, χωρίς κέντρο, ηρεμία, αυτοσυγκέντρωση, δημιουργικότητα. Η (μικρή χρονικά) αναλαμπή του δεύτερου ημιχρόνου δεν έφερε κάτι περισσότερο από την ισοφάριση. Και αυτή προσωρινά. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ήταν εμφανέστατη και στα όρια του αδύνατου να καλυφθεί.
Η εικόνα και το αποτέλεσμα του χτεσινού παιχνιδιού πάντως δεν μειώνει τη μέχρι τώρα πορεία. Η ελληνική ομάδα έφτασε στις «8» καλύτερες της Ευρώπης και αυτό είναι επιτυχία. Τώρα θα (πρέπει να) επικεντρωθεί στη βελτίωση αδυναμιών και στη διεκδίκηση πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ 2014.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελζ, Μπάντστουμπερ, Λαμ, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Ρόιζ (79' Γκέτσε), Εζίλ, Σίρλε (67' Μίλερ), Κλόζε (79' Γκόμεζ).
ΕΛΛΑΔΑ: Σηφάκης, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46' Φωτάκης), Μανιάτης, Μάκος (71' Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης, Νίνης (46΄Γκέκας), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς.