Στο πλευρό τους η Γραμματεία Ξάνθης του ΠΑΜΕ
Ολοκληρώθηκε χθες η 48ωρη απεργία που ξεκίνησαν τη Δευτέρα οι εργαζόμενοι της καπνοβιομηχανίας «ΣΕΚΑΠ», στην Ξάνθη, η οποία περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων θυγατρικών της ΑΤΕ που σχεδιάζει η κυβέρνηση. Οι 270 εργαζόμενοι της ΣΕΚΑΠ, συμπλήρωσαν τρεις μήνες απλήρωτοι και βαδίζουν για τον τέταρτο.
Θυμίζουμε ότι η ΣΕΚΑΠ, συνεταιριστική καπνοβιομηχανία, είναι θυγατρική της Αγροτικής Τράπεζας, η οποία σήμερα κατέχει το 50,36% των μετοχών της. Η ΑΤΕ είχε προχωρήσει σε διαγωνισμό για την πώληση των μετοχών της, ο οποίος ναυάγησε αν και είχε αναδειχθεί ανάδοχος η Ινδική «Bommidala Enterprises Pvt. Ltd.».
Την επόμενη βδομάδα, ΣΕΚΕ και Αγροτική Τράπεζα αναμένεται να καθορίσουν τους ακριβείς όρους με τους οποίους επιθυμούν να γίνει η πώληση της επιχείρησης.
Η Γραμματεία Ν. Ξάνθης του ΠΑΜΕ καλεί τους εργαζόμενους να μην επιτρέψουν να προχωρήσει η εκποίηση της ΣΕΚΑΠ με οποιονδήποτε τρόπο και μορφή. Σε ανακοίνωσή της, αναφέρει πως η πολιτική του κλεισίματος και του ξεπουλήματος των συνεταιριστικών οργανώσεων και εταιρειών «έχει ολέθριες συνέπειες στους εργαζόμενους, στους μικρομεσαίους αγρότες και κτηνοτρόφους, στους καταναλωτές και στη συνολικότερη οικονομία του Νομού μας».