Πέμπτη 8 Μάρτη 2001
ΑΕΚ - ΜΠΕΝΕΤΟΝ 71-56
Μαθήματα... άμυνας

Τα... μαγικά του Ντούσαν Ιβκοβιτς όσον αφορά τα μαρκαρίσματα των παικτών και η άμυνα για... σεμινάριο των παικτών της ΑΕΚ ήταν τα βασικά στοιχεία που έδωσαν χτες στην Ενωση μια πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ. Η ελληνική ομάδα επικράτησε για δεύτερη φορά στο ΟΑΚΑ της Μπένετον Τρεβίζο με 71-56 σφραγίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ταουγκρές, έχοντας πάλι το πλεονέκτημα έδρας. Χτες η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς φορτσάροντας ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο, μετέτρεψε σε περίπατο έναν αγώνα που μέχρι τότε ήταν ντέρμπι. Ενα σερί 21-1 και η εκπληκτική άμυνα, που εξουδετέρωσε τα επιθετικά ατού της Μπενετόν (Μπράουν, Ναουμόφσκι), αλλά και η εξαιρετική παρουσία του κόσμου, που έφτασε τους 7.000 για πρώτη φορά σε αγώνα της ΑΕΚ, ήταν τα ατού. Στον επιθετικό τομέα, η ΑΕΚ έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι κυρίως με τον Μάρτιν Μιούρσεπ, αλλά και με τους Μπετς και Κουτλουάι. Από την άλλη, η Μπενετόν, έχοντας απόντες τα μεγάλα «αστέρια» της, έβρισκε τις λύσεις με τους Πίτις, Μαρκονάτο και Γκαρμπαχόθα. Η άμυνα ζώνης των Ιταλών εγκλώβισε την ΑΕΚ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-35. Από την τρίτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να ανακάμπτουν και στην τελευταία ο Μιχάλης Κακιούζης ήταν αυτός που για άλλη μια φορά έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 17-14, 35-36, 52-49, 71-56. ΑΕΚ: Στεφάνοφ 10 (2), Παντελιάδης, Ζήσης 3, Χατζής 5 (1), Κουτλουάι 8 (1), Ντικούδης 13 (1), Μιούρσεπ 11 (1), Μπετς 13 (11 ριμπ.), Κακιούζης 11 (2). ΜΠΕΝΕΤΟΝ: Νικόλα 11 (3), Μπράουν 13 (2), Πίτις 6, Μαρκονάτο 6, Μπουλέρι, Ναουμόφσκι 7 (1), Σάντος, Νάχμπαρ, Τόμιντι 3, Γκαρμπαχόθα 9.

ΣΟΥΠΡΟΛΙΓΚΑ

Νίκη και μόνο νίκη επιζητά σήμερα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι Ρανανά (19:00, TEMPO) για τη ΣΟΥΠΡΟΛΙΓΚΑ, αφού μόνο έτσι θα παραμείνει στη δεύτερη θέση του Α` ομίλου. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αναφερόμενος στο αγώνα τόνισε θα πρέπει οι παίκτες να είναι συγκεντρωμένοι, αφού οι Ισραηλινοί εμφανίζονται πολύ δυνατοί.. Πάντως στον Παναθηναϊκό αυτή τη στιγμή έχουν να ασχοληθούν με μερικά ακόμα σοβαρά προβλήματα όπως η διαφωνία του Ομπράντοβιτς με τον Ρέμπρατσα (ο τεχνικός έδωσε συνέχεια με δηλώσεις του) και το ξέσπασμα του Κάτας ότι πλέον δεν εμπιστεύεται το γιατρό της ομάδας Αργύρη Μήτσου μετά την υποτροπή στον τραυματισμό του. Για την ίδια διοργάνωση ο Ηρακλής αγωνίζεται στο Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (21.00).