«Μερικώς» σημαίνει όχι συστηματικά, όχι σταθερά, όχι με βάση τις ανάγκες των νησιωτών και των άλλων εργαζομένων και λαϊκών στρωμάτων, αλλά με βάση το πόσο καλύτερα θα εξυπηρετούνται τα κέρδη του κάθε εφοπλιστή. Κατά τα άλλα, κάθε φορά που οι ναυτεργάτες κάνουν απεργίες, αστικές κυβερνήσεις, ΜΜΕ και μεγαλοεπιχειρηματίες... σκίζουν τα «ιμάτιά τους» για «την Ελλάδα που κόβεται στα δύο», τον «αποκλεισμό των νησιών» κτλ. Η αλήθεια είναι πως τα νέα σενάρια επιβεβαιώνουν ακόμα μια φορά το δίκαιο χαρακτήρα των αγώνων των ναυτεργατών, που καλούν το λαό σε συντονισμένο αγώνα ενάντια στην πολιτική που έχει παραχωρήσει την ακτοπλοϊκή συγκοινωνία στα μονοπώλια, θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια της ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα και απειλεί τα νησιά με απομόνωση με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον πληθυσμό τους.