Παρασκευή 5 Ιούλη 2013
Σελίδα 25

Το αργυρό μετάλλιο στο φετινό βαλκανικό πρωτάθλημα κορασίδων κατέκτησε η Εθνική ομάδα, καθώς στον τελικό της διοργάνωσης ηττήθηκε με 3-2 σετ από την οικοδέσποινα των αγώνων Τουρκία. Η Ελλάδα αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού οι Τουρκάλες παίκτριες πραγματοποίησαν μια σπουδαία ανατροπή κατακτώντας τα τρία επόμενα. Μάλιστα στο τάι μπρέικ η ελληνική ομάδα πήγε να... πληρώσει με το ίδιο νόμισμα την αντίπαλό της αφού αν και συνεχώς πίσω στο σκορ ισοφάρισε σε 13-13, αλλά τελικά δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει την ανατροπή... Τα σετ: 25-23, 25-16, 20-25, 15-25, 14-15. Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο σε βαλκανικούς αγώνες σε επίπεδο κορασίδων και το πρώτο αργυρό μετάλλιο μετά τα χάλκινα το 2001 και το 2008.