Πέμπτη 19 Απρίλη 2001
ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 110 - 56
Βαρύς διασυρμός

Επίδειξη ισχύος έκανε χτες η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Αρη των χιλίων προβλημάτων στον εξ αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι παίκτες της «Ενωσης», με τους Κουτλουάι και Στεφάνοβ σε καλή αγωνιστική μέρα, συνέτριψαν με 110-56 τους Θεσσαλονικείς, υποχρεώνοντάς τους στη βαρύτερη ήττα της ιστορίας τους στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το προβάδισμα από την έναρξη και στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν 29-17. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και οι φιλοξενούμενοι μάταια προσπαθούσαν να αμυνθούν. Το σκορ έπαιρνε διαστάσεις θριάμβου από τη μία και εξευτελισμού από την άλλη, αφού στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 28 πόντους (54-26) και στην τρίτη περίοδο τους 41 (83-42). Ο Στηβ Γιατζόγλου προσπάθησε να συμμαζέψει ό,τι μπορούσε, όμως μάταια. Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί στον Αρη είναι το γεγονός ότι στη μέση της τρίτης περιόδου, οι Αμερικανοί παίκτες, Φόρεστ και Ινγκλις, αρνήθηκαν να συνεχίσουν. Τραυματισμένος εγκατέλειψε τον αγώνα ο Φίριτς, πράγμα που δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

AEK: Στεφάνοβ 18 (2), Παντελιάδης 1, Χάνσελ 4, Ζήσης 6, Χάμινκ 4, Χατζής 6, Κουτλουάι 28 (5), Ντικούδης 6, Μισιακός 2, Μιούρσεπ 15, Μπετς 13, Κακιούζης 7 (1)

ΑΡΗΣ: Ραΐτσεβιτς 4, Παπανικολόπουλος, Μάρκοβιτς 11, Σιούτης 8, Φλώρος, Πέτροβιτς 10 (1), Φίριτς, Ινγκλις 11, Φόρεστ 12