Πέμπτη 24 Οχτώβρη 2013
ΜΠΕΝΦΙΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1
Ορθιος στο... βούρκο

Μένοντας όρθιος στο... βούρκο (τουλάχιστον την περισσότερη ώρα του αγώνα) του Ντα Λουζ ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε χτες ισόπαλος 1-1 με την Μπενφίκα για την 3η αγωνιστική του ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την τύχη στα χέρια τους για την πρόκριση στην επόμενη φάση, με δεδομένο ότι στο Β' γύρο έχουν δύο εντός έδρας παιχνίδια, με Μπενφίκα και Αντερλεχτ. Το γκολ του Ροντρίγκεζ, που δικαίωσε τον Μίτσελ για την επιλογή του (αντί του Σαβιόλα), στο 29', ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Ωστόσο, στο 83' μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Μαγιένκο και του επόπτη περιοχής να δώσουν κόρνερ στους γηπεδούχους (η μπάλα ήταν άουτ) καθώς και η άστοχη έξοδος του πολύ καλού μέχρι τότε Ρομπέρτο έδωσαν το δικαίωμα στον Καρντόσο να ισοφαρίσει.

Μέχρι τότε ο Ολυμπιακός στεκόταν πολύ καλά σε έναν αγώνα υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες (καταρρακτώδη βροχή), πίεσε στο Α' μέρος (κορυφαίοι οι Ροντρίγκεζ και Φουστέρ), χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα απ' τους γηπεδούχους, που απείλησαν μόνο στο πρώτο 5λεπτο με Καρντόσο, Λουιζάο. Ο αγωνιστικός χώρος που έγινε... λίμνη στο Β' μέρος (μέχρι το 70' που καθάρισε απ' τα νερά) οδήγησε σε λάθη εκατέρωθεν, με τον Φουστέρ να χάνει πολύτιμη ευκαιρία για το 2-0 στο 58'.

Η κούραση της ελληνικής ομάδας έδωσε το δικαίωμα στους «αετούς» να είναι πιο δραστήριοι στο τελευταίο 15λεπτο, ωστόσο ο Ολυμπιακός και παρά την ισοφάριση άντεξε. Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Παρί Σ.Ζ. κλείδωσε την πρόκριση αφού νίκησε την Αντερλεχτ με 5-0 εκτός έδρας διατηρώντας το απόλυτο. Η βαθμολογία. Παρί Σ.Ζ. 9, Ολυμπιακός 4, Μπενφίκα 4, Αντερλεχτ 0.

Μπενφίκα: Αρτούρ, Αλμέιδα, Λουιζάο, Γκαράι, Σικέιρα, Μάτιτς, Ενσο Πέρες (82' Αμορίμ), Γκαϊτάν (82' Ροντρίγκο), Λίμα, Καρντόσο, Ολα Τζον (46' Καβαλέιρο).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Φουστέρ (69' Γιαταμπαρέ), Βάις (56' Εντινγκά), Ντομίνγκες (88' Μετζανί), Μήτρογλου.

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΙΛΟΙ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (2017-09-28 00:00:00.0)
Με στόχο την καλή αρχή (2017-09-12 00:00:00.0)
Στα πλέον δύσκολα ο Ολυμπιακός (2017-08-25 00:00:00.0)
Να μείνει... όρθιος (2014-11-04 00:00:00.0)
Να ξεπεράσει το παρελθόν (2013-09-15 00:00:00.0)
Συγκρατημένη αισιοδοξία (2012-10-03 00:00:00.0)