Αποφασίστηκε σε σύσκεψη που διοργάνωσε η τοπική Λαϊκή Επιτροπή
Να προχωρήσουν σε κινητοποίηση την ερχόμενη Δευτέρα για τα σοβαρά προβλήματα στη λειτουργία του Αθλητικού Κέντρου στο Αλσος Βεΐκου αποφάσισαν αθλητικά σωματεία και σύλλογοι γονέων σε σύσκεψη που πραγματοποίησαν, μετά από κάλεσμα της Λαϊκής Επιτροπής Γαλατσίου. Το προσωπικό του Αθλητικού Κέντρου έχει αποψιλωθεί, μετά τις απολύσεις 26 εργαζομένων με συμβάσεις, το κολυμβητήριο έχει κλείσει, ενώ τα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ υπολειτουργούν. Την ίδια στιγμή, η δημοτική αρχή προσπαθεί να παρουσιάσει ως «λύση» την «εθελοντική» εργασία και τη σύσταση Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης (ΚΟΙΝΣΕΠ) από τους απολυμένους.
Στο κάλεσμα της Λαϊκής Επιτροπής Γαλατσίου ανταποκρίθηκαν αθλητικά σωματεία (ΑΟ Κορωνίδα, ΑΕ Γαλατσίου, ΠΑΣ Γαλάτσι, ΓΣ Πατησίων), η Ενωση Γονέων και σύλλογοι γονέων από δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια της περιοχής. Οι φορείς αποφάσισαν μια σειρά παρεμβάσεις τη Δευτέρα 25 Νοέμβρη, με αίτημα να επαναλειτουργήσουν άμεσα, πλήρως στελεχωμένες και με ασφάλεια οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Συγκεκριμένα: