«Η αλλαγή στην Ελλάδα να εμπνεύσει αλλαγή πολιτικής και στην Ευρώπη» είπε ο Αλ.Τσίπρας χθες στη GUE/NGL. Προχτές όμως, στο χαιρετισμό του στο συνέδριο του Εκόνομιστ έγραφε: «Η αλλαγή στην Ελλάδα είναι αλληλένδετη με την αλλαγή στην Ευρώπη». Τελικά τι ισχύει; Η αλλαγή στην Ελλάδα θα αλλάξει την Ευρώπη ή αλλαγή στην Ευρώπη θα αλλάξει την Ελλάδα; Σαν «την κολοκυθιά» το παίζει σκόπιμα ο ΣΥΡΙΖΑ. Η πολιτική του έστω και με διαφοροποιήσεις απ' αυτήν της κυβέρνησης είναι υπέρ του κεφαλαίου και της ΕΕ. Η αλλαγή που υπόσχεται είναι στο μείγμα διαχείρισης για την καπιταλιστική ανάκαμψη, αλλά αυτό ήδη συζητιέται να αλλάξει και στην ΕΕ. Πασχίζει να πείσει ότι η αλλαγή μείγματος διαχείρισης της καπιταλιστικής οικονομίας είναι φιλολαϊκή και η ΕΕ μπορεί να γίνει φιλολαϊκή. Κρατάει όμως και ...μια «πισινή». Αν τυχόν δυσκολευτεί να δώσει ακόμα και τα ψίχουλα που υπόσχεται όταν γίνει κυβέρνηση, τότε θα φταίνε οι «κακές μερκελικές» δυνάμεις στην ΕΕ... Ετσι θα «βγάζει λάδι» τη δική του πολιτική υπέρ του κεφαλαίου. Συμπέρασμα: Ο,τι και αν ισχύει από αυτά, ο λαός θα την πληρώσει.