Τρένο και σινεμά: Παλιά κινηματογραφική ιστορία ... Φουτουριστική δυστοπία, αλληγορία κοινωνική με φιλοσοφικές διαστάσεις, η πρώτη αγγλόφωνη δουλειά του Κορεάτη Μπονγκ Τζουντ-χο, ζωντανεύει τη γαλλική graphic νουβέλα «Le Transperceneige» (1984) των Λεγκράν, Ροσέτ και Λομπ, εμφυσώντας της την αγχωτική ποίηση του πρωτογενούς κειμένου. Θρίλερ επιστημονικής φαντασίας στο πνεύμα των καιρών, εσωστρεφής οδύσσεια, όπου δράση και χιούμορ εναλλάσσονται με θεματικές παγκοσμιοποίησης και πάλης των τάξεων, φιλμ πάνω στα χνάρια του «μετά - Αποκάλυψης» κινηματογράφου. Τοποθετείται στο 2031, εν μέσω εποχής παγετώνων που ήδη εξόντωσαν κάθε ζώντα οργανισμό. Μία χούφτα επιζήσαντες βρίσκουν καταφύγιο από το θανάσιμο ψύχος στο τρένο / κιβωτό του Νώε, που καταπίνει χιόνι και παράγει νερό κι Ενέργεια. Οι φτωχοί στοιβάζονται στην ουρά του τρένου και η χλιδάτη ελίτ της κεφαλής είναι αποφασισμένη να μην αφήσει την πλέμπα να εισβάλει στα ευγενή της διαμερίσματα.
Παίζουν: Κρις Εβανς, Τίλντα Σουίντον, Αλισον Πιλ, Τζέιμι Μπελ, Τζον Χαρτ, κ. ά.
Παραγωγή: Ν. ΚΟΡΕΑ, ΗΠΑ, ΓΑΛΛΙΑ (2013)