Οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ έχουν ήδη ξεκινήσει και στο πλαίσιο αυτό, σήμερα Τρίτη, στις 6.30 μ.μ., στον προαύλιο χώρο του Τμήματος Τεχνών Ηχου και Εικόνας, οι ΟΒ ΑΕΙ Κέρκυρας της ΚΝΕ κάνουν βιβλιοπαρουσίαση της έκδοσης «Φασισμός και κοινωνική επανάσταση» και συζήτηση με την Κατερίνα Μιχαλιού, μέλος του Γραφείου Περιοχής Βορειοδυτικής Ελλάδας του ΚΚΕ.
Ακόμα, αυτή τη βδομάδα είναι προγραμματισμένα για την Παρασκευή 20 και το Σάββατο 21 Ιούνη τρία διήμερα Φεστιβάλ: Των Οργανώσεων ΤΕΙ Αττικής, που θα γίνει στο Μπαρουτάδικο στο Αιγάλεω, των Οργανώσεων ΑΕΙ - ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, που θα γίνει στα γρασίδια της Φιλοσοφικής και των Οργανώσεων ΑΕΙ - ΤΕΙ Πάτρας, που θα γίνει στο Παλαιό Αρσάκειο.
Επίσης, την Παρασκευή 20 Ιούνη, θα γίνουν το Φεστιβάλ της Οργάνωσης ΑΕΙ - ΤΕΙ Ιωαννίνων, στο πάρκο Λιθαρίτσια και η φεστιβαλική εκδήλωση στο ΤΕΙ Καλαμάτας, στο αίθριο του κυλικείου του Ιδρύματος.
Με σύνθημα «Παλεύουμε ενάντια σε όλα τα Ναρκωτικά», η Οργάνωση Περιοχής Αττικής της ΚΝΕ διοργανώνει αθλητικά τουρνουά, με αφορμή την 26η Ιούνη, Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών.
Αναλυτικά, το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή στο τηλέφωνο 6980141928 ή με e-mail στο kne.festival@gmail.com.
Αντίστοιχα, με σύνθημα «Μη ναρκώνεις το μυαλό και τη ζωή σου, πες όχι σε όλα τα ναρκωτικά», η Οργάνωση Περιοχής Κεντρικής Μακεδονίας της ΚΝΕ, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών, προγραμματίζει τις παρακάτω εκδηλώσεις:
Στη Θεσσαλονίκη:
Στη Βέροια: 21 Ιούνη, στις 7 μ.μ., συναυλία στην πλατεία Ελιάς.
Στην Κατερίνη: 26 Ιούνη, συζήτηση για τα ναρκωτικά και 2/7 ποδηλατοδρομία.
Στις Σέρρες: 25-26 Ιούνη, τουρνουά ποδοσφαίρου και μπάσκετ. 26 Ιούνη, στις 8 μ.μ., συναυλία στην πλατεία Ελευθερίας.
Στη Χαλκιδική: 23 Ιούνη, τουρνουά beach volley στα Μουδανιά.