Σε επανέκδοση βγαίνει «Η δική μας νύχτα» (1986) η δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του εκκεντρικού εστέτ Λεό Καράξ (το πραγματικό του όνομα είναι Αλεξάντρ Οσκάρ Ντιπόν) που ήρθε δυο χρόνια μετά το σκηνοθετικό ντεμπούτο του «Boy meets girl» (1984) που έγινε το σύμβολο για μια καινούργια γενιά γαλλικών ταινιών. Αν όμως η πρώτη του ταινία ήταν ένα σκίτσο με οπτικούς νεωτερισμούς, το σκοτεινό θρίλερ επιστημονικής φαντασίας «Η δική μας νύχτα» ήταν ένα εξευγενισμένο και ώριμο φιλμ. Ο Καράξ υπαινίσσεται το κλασικό φιλμ νουάρ, αλλά ταυτόχρονα μας δίνει μια οπτική και προσωπική περιπέτεια που παραμένει ένα εντελώς μοναδικό βίωμα.
Παίζουν: Μισέλ Πικολί, Ζυλιέτ Μπινός, Ντενί Λαβάν, Ζυλί Ντελπί, Σερζ Ρετζιανί, κ.ά.
Παραγωγή: ΓΑΛΛΙΑ (1986)