Πέμπτη 3 Ιούλη 2014
ΒΕΛΓΙΟ - ΗΠΑ 2 - 1 παρ. (κ.α. 0 - 0)
Είδαν ... πρόκριση όταν κουράστηκε ο Χάουαρντ

Το Βέλγιο, έστω και δύσκολα, έγινε η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσε την οκτάδα της φετινής διοργάνωσης, επικρατώντας στην παράταση των ΗΠΑ με 2 - 1 (κ.α. 0 - 0). Οι «κόκκινοι» διάβολοι μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος κυριάρχησαν των αντιπάλων τους στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο έπεσαν επάνω στον πορτιέρο των Αμερικανών Χάουαρντ που έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση με 16 σωτήριες επεμβάσεις στις βελγικές επιθέσεις, ενώ μια φορά σώθηκε και από το δοκάρι. Οι Βέλγοι ό,τι δεν κατάφεραν σε 90' το έκαναν στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης, όταν και προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα τέρματα του Ντε Μπρούιν (93') και Λουκάκου στο 105'. Ωστόσο, οι ΗΠΑ δεν παράτησαν τον αγώνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης μείωσαν με τον Γκριν (107), ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Ντέμπσεϊ (απέκρουσε ο Κουρτουά). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι τέλους με την ευρωπαϊκή ομάδα να παίρνει το εισιτήριο για τους 8.