Παρασκευή 18 Ιούλη 2014
Ανατροπή και πρόκριση για Ελλάδα

Κάνοντας την ανατροπή των προγνωστικών, η Εθνική Ανδρών επικράτησε με 3 - 1 της Σλοβενίας εκτός έδρας και προκρίθηκε στον τελικό του φετινού Ευρωπαϊκού Λιγκ. Η Ελλάδα πριν τον αγώνα ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αφού στην πρώτη αναμέτρηση στον Εύοσμο είχε ηττηθεί με 3 - 2 σετ δίνοντας σοβαρό πλεονέκτημα στους αντιπάλους της. Πλέον το ελληνικό συγκρότημα στον τελικό θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο σε διπλές αναμετρήσεις (23 Ιούλη στην Ελλάδα και η ρεβάνς στις 27 του ίδιου μήνα), ενώ πλέον έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και την επιστροφή της στο World League (1ος του ευρωπαϊκού). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τα δυο πρώτα σετ, έχοντας πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση, οι γηπεδούχοι πήραν ανάσα ζωής στο τρίτο, μειώνοντας το σκορ, εν τούτοις οι διεθνείς με καρδιά, ψυχή και καθαρό μυαλό έκαναν δικό τους και το τέταρτο, φτάνοντας στο θρίαμβο. Τα σετ: 21 - 25, 18 - 25, 25 - 22, 22 - 25.

Σε δηλώσεις του στο ραδιοφωνικό σταθμό Αrena FM 89,4, ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Α. Μαυρομάτης έκανε λόγο για σπουδαία επιτυχία, που ήρθε κάτω από δύσκολες συνθήκες, όπως αυτές που υπάρχουν στο άθλημα σήμερα.