Με πρωτοβουλία της Πρυτανείας τρεις εικαστικοί μας καλλιτέχνες δημιουργούν ισάριθμα έργα για το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, έργα τα οποία θα κοσμήσουν χώρους του Ιδρύματος. Πρόκειται για τους καταξιωμένους γλύπτες, καθηγητές της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών: Θόδωρο Παπαγιάννη, Γιώργο Χουλιαρά και τον Κυριάκο Ρόκκο, καθηγητή ΤΕΙ. Στο πλαίσιο του ενδιαφέροντος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου για τη σύγχρονη ελληνική τέχνη, οργανώνεται παράλληλα και Συμπόσιο, προκειμένου να συνδυαστεί η επίσκεψη στο χώρο που δημιουργούν οι τρεις καλλιτέχνες, με θεωρητική διδασκαλία. Εως τις 31 του Μάη μπορούν να παρακολουθήσουν ελεύθερα όσοι φιλότεχνοι και φοιτητές το επιθυμούν. Η εκδήλωση αυτή είναι η πρώτη μιας σειράς εκδηλώσεων που θα πλαισιώσουν τη «Δεύτερη Εβδομάδα Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών 2001», που θα γίνει το φθινόπωρο (4-7/10).