Κοινή υπουργική απόφαση για τη λειτουργία του αεροδρομίου Τρίπολης ως αεροδρομίου κοινής χρήσης μεταξύ Πολεμικής και Πολιτικής Αεροπορίας, με παράλληλη προσωρινή παραχώρηση χρήσης έκτασης προς την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, υπεγράφη χτες στο υπουργείο Αμυνας, μεταξύ του υπουργού Αμυνας Δ. Αβραμόπουλου και του υπουργού Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Μ. Χρυσοχοΐδη.
Οπως είπε ο Δ. Αβραμόπουλος, το πολιτικό αεροδρόμιο θα μπορεί να λειτουργήσει πιθανά από τον επόμενο χρόνο, με την παραχώρηση έκτασης από πλευράς ΥΕΘΑ για τα έργα υποδομών που απαιτούνται από πλευράς ΥΠΑ και την κοινή χρήση του διαδρόμου προσγείωσης, του τροχιοδρόμου και δαπέδων στάθμευσης.