Από τις δηλώσεις του Ν. Κοτζιά και του Φ. Σταϊνμάγερ μετά τη χτεσινή τους συνάντηση |
Μια τέτοια τακτική, βέβαια, έχει και τα όριά της, εφόσον ισχύει στο ακέραιο η στρατηγική επιλογή της εγχώριας αστικής τάξης για στοίχισή της πίσω από τον ευρωατλαντικό άξονα. Εξ ου και δεν παύουν τελευταία οι αντίστοιχες διαβεβαιώσεις της συγκυβέρνησης σε ΝΑΤΟ και ΕΕ ότι μετέχει σε όλους τους σχεδιασμούς τους.
Αλλωστε, στις κοινές δηλώσεις των δύο ΥΠΕΞ, μετά τη συνάντησή τους, στα ΜΜΕ, ο Ν. Κοτζιάς έκανε λόγο για «πολλά κοινά σημεία» με τη Γερμανία, αλλά και για σημεία τα οποία πρέπει να «διευκρινιστούν». Κληθείς να σχολιάσει τη δήλωση του υπουργού Αμυνας Π. Καμμένου για την ύπαρξη «Σχεδίου Β» στην περίπτωση που η Γερμανία επιμείνει σε σκληρή γραμμή στα ενδοαστικά παζάρια για τη διαχείριση του ελληνικού χρέους, τόνισε ότι η Ελλάδα επιθυμεί μια ευρωπαϊκή λύση, «συζητά με την ΕΕ, αλλά θα ακούσει και όλες τις πλευρές οι οποίες θέλουν να είναι αλληλέγγυες προς αυτήν». «Θέλουμε ευρωπαϊκή λύση, αλλά διαφορετική από ό,τι ως σήμερα», πρόσθεσε ο Ν. Κοτζιάς, παραπέμποντας σε ένα μείγμα χαλάρωσης που θα απελευθερώσει πρόσθετα κονδύλια για ενίσχυση των μονοπωλίων.
Από την πλευρά του, ο Γερμανός ΥΠΕΞ δήλωσε ότι η γερμανική κυβέρνηση περιμένει με ενδιαφέρον τις συγκεκριμένες προτάσεις που θα καταθέσει τις επόμενες μέρες η ελληνική κυβέρνηση. Πρόσθεσε ότι πρέπει να γίνουν σεβαστές από την Ελλάδα και οι συμφωνίες με τους εταίρους, δείχνοντας και τα όρια της διαπραγμάτευσης που ευαγγελίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ με τους πιστωτές λίγο - πολύ ως πανάκεια για τα λαϊκά συμφέροντα.
Αρνητικός ήταν και στο ζήτημα των πολεμικών επανορθώσεων και του αναγκαστικού κατοχικού δανείου. «Παραμένουμε αμετακίνητοι στην άποψη ότι όλα τα θέματα αποζημιώσεων, συμπεριλαμβανομένων των κατοχικών δανείων, είναι νομικά οριστικά διευθετημένα» είπε, επιχειρώντας να κλείσει κάθε τέτοια συζήτηση.