Πρώτη δύναμη με απόλυτη πλειοψηφία αναδείχτηκε η «Ενότητα» (στηρίζεται από το ΠΑΜΕ) στις εκλογές για τη νέα Εκτελεστική Γραμματεία του Νομαρχιακού Τμήματος Χίου της ΑΔΕΔΥ. Στις εκλογές ψήφισαν 92 αντιπρόσωποι (άκυρο 1). Η «Ενότητα» πήρε 59 ψήφους και 6 έδρες (από 31 ψήφους και 3 έδρες το 2012). Το ΜΕΤΑ (ΣΥΡΙΖΑ) και συνεργαζόμενοι πήραν 32 ψήφους και 3 έδρες (από 24 ψήφους και 2 έδρες το 2012). Να σημειωθεί ότι στις φετινές εκλογές δε συμμετείχαν οι παρατάξεις ΠΑΣΚΕ (στις προηγούμενες εκλογές είχε 31 ψήφους και 3 έδρες) και ΔΑΚΕ (στις προηγούμενες εκλογές είχε πάρει 11 ψήφους και 1 έδρα).
Σε ανακοίνωσή της, η «Ενότητα» τονίζει ότι θα δώσει όλες τις δυνάμεις της «για να ζωντανέψουν τα πρωτοβάθμια σωματεία στο νησί μας, να ζωντανέψουν οι μαζικές διαδικασίες τους, η ανάπτυξη αγώνων για τη διεκδίκηση όσων χάσαμε, για τη ζωή που μας αξίζει. Κριτήριο γι' αυτό είναι η μαζική συμμετοχή των εργαζομένων στα σωματεία, η ενίσχυση του ταξικού τους χαρακτήρα με την αλλαγή του συσχετισμού δυνάμεων, η χάραξη πορείας ενάντια στην πολιτική της ΕΕ και του κεφαλαίου, των κομμάτων τους. Πολιτική που μας γονατίζει και που χτες εφάρμοζαν εναλλάξ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ενώ σήμερα με "αριστερό" περιτύλιγμα συνεχίζει και η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ».