Παρασκευή 17 Απρίλη 2015
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 100-80
Ξανάζησε τον... εφιάλτη

Αν και αυτή τη φορά έδειξε κάπως πιο βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, εντούτοις αυτό δεν στάθηκε ικανό για τον Παναθηναϊκό να αποφύγει ξανά τον ...εφιάλτη στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, αφού και πάλι υπέστη μια βαριά ήττα χάνοντας με 100-80 από τη ρωσική ομάδα η οποία έκανε το 2-0. Μάλιστα, αυτή ήταν η μόλις τέταρτη φορά που ο Παναθηναϊκός δέχεται 100 πόντους στο θεσμό της Ευρωλίγκας. Ετσι, πλέον ενόψει της συνέχειας που θα δοθεί στο ΟΑΚΑ, τόσο με τις δυο νίκες αλλά και κυρίως με βάση τις εμφανίσεις η ΤΣΣΚΑ έχει το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση (χρειάζεται μία νίκη). Αντίθετα, για τους «πράσινους» ακόμα και ο στόχος του 2 στα 2 στο ΟΑΚΑ (πόσο μάλλον η ανατροπή) για να οδηγηθούν τα πράγματα σε 5ο παιχνίδι (και πάλι στη Μόσχα) μοιάζει... βουνό.

Στο χτεσινό παιχνίδι η ελληνική ομάδα, αν και εμφανίστηκε βελτιωμένη, δεν μπόρεσε να χτυπήσει στα ίσα τους γηπεδούχους. Με μπροστάρη τον Διαμαντίδη και τις βοήθειες των Χαραλαμπόπουλου, Παππά και Μπατίστα τουλάχιστον κρατούσε το σκορ σε μικρή διαφορά για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου (47-35 στην ανάπαυλα). Ωστόσο, οι αντίπαλοι αυτή τη φορά διέθεταν το όπλο της ευστοχίας από την περιφέρεια και πότε με τον Κιριλένκο πότε με τον Ντε Κολό και τον Τεόντοσιτς βομβάρδιζαν συνεχώς από μέση και μακρινή απόσταση. Καθοριστική ήταν η 3η περίοδος του αγώνα, όταν το +12 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε +21 (72-51) στο 30' ενώ συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς η διαφορά έφθασε και στο +29 (86-57) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 16 (2), Τεόντοσιτς 5 (1 τρίπ., 8 ασ.), Νίκολς 7 (1), Τζάκσον 5, Μαρκοϊσβίλι 9 (1), Κορόμπκοφ 3, Ουίμς 200 (3), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κάουν 9, Χριάπα 3 (1), Χάινς 4, Κιριλένκο 16 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον, Παππάς 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 13, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λούντζης.