Το εξώφυλλο του «Απεργιακού Ριζοσπάστη» |
Η πλατιά διακίνησή του, χτες, συνέβαλε καθοριστικά στην ενημέρωση χιλιάδων εργαζομένων για την απεργία. Αυτό προσπάθησαν να αποτρέψουν οι συνδικαλιστικές πλειοψηφίες και στις Ενώσεις των εργαζομένων στον Τύπο και στα ΜΜΕ, αποφασίζοντας απεργία για τον κλάδο ανήμερα της πανεργατικής, ώστε να μην υπάρχουν ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές την Πέμπτη και βέβαια για να μην κυκλοφορήσουν φύλλα εφημερίδων την Παρασκευή. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά εκτόξευσαν και απειλές σε όποιον απεργό θα συμμετείχε στην έκδοση απεργιακού φύλλου! Τέτοια ήταν η πρεμούρα τους να «θαφτεί» η απεργία.
Το «άλλοθί» τους ήταν ότι επέτρεψαν τη μετάδοση δύο δεκάλεπτων απεργιακών δελτίων από τα ραδιοτηλεοπτικά Μέσα, ώστε να μάθει τάχα ο κόσμος για την απεργία. Η ίδια η πραγματικότητα τους αποκαλύπτει. Τη μέρα της απεργίας, ελάχιστα ήταν τα ολιγόλεπτα απεργιακά δελτία που μεταδόθηκαν κι αυτά ασχολήθηκαν κατά κανόνα με τα μικρής έκτασης επεισόδια που έγιναν στο τέλος των συγκεντρώσεων με κουκουλοφόρους και την Αστυνομία.
Υπήρχαν δελτία που δεν «έπαιξαν» καν πλάνα από τις απεργιακές συγκεντρώσεις, ενώ σε άλλα το ενδιαφέρον μονοπώλησε η παρουσία στελεχών της ΛΑΕ στην απεργιακή συγκέντρωση των ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ στην Αθήνα, εξαφανίζοντας εντελώς τους χιλιάδες απεργούς που διαδήλωσαν απεργιακά με το ΠΑΜΕ.