Από τη διαμαρτυρία στη ΔΕΗ στα Καμίνια |
Αντιπροσωπεία τους συναντήθηκε με την προϊσταμένη του καταστήματος της ΔΕΗ, αλλά και τον διευθυντή του ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ (Διαχειριστής Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας). Ο τελευταίος ξεκαθάρισε προκλητικά ότι «δεν μπορεί να κάνει τίποτα», προκειμένου να αποτραπούν διακοπές στα λαϊκά σπίτια και παρέπεμψε στο υπουργείο Ενέργειας, όπου «παίρνονται - όπως τους είπε - οι πολιτικές αποφάσεις». Ο ίδιος αρνήθηκε να δώσει το παραμικρό στοιχείο σχετικά με τις εντολές διακοπών που έχουν εκδοθεί. Να σημειωθεί ότι από το υποκατάστημα της ΔΕΗ στα Καμίνια εκδίδονται οι εντολές για τη διακοπή ρεύματος σε όλη την ευρύτερη περιφέρεια του Πειραιά.
Οι Λαϊκές Επιτροπές καλούν στην οργάνωση της πάλης «για να μην κοπεί το ρεύμα σε κανένα λαϊκό σπίτι. Καμία αύξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ. Αμεσα να υπάρξει μείωση. Να διαγραφούν τα χρέη λαϊκών νοικοκυριών».