Πέμπτη 10 Δεκέμβρη 2015
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΣΕΝΑΛ 0-3
«Ανοχύρωτος» για τους «16»... συνεχίζει Γιουρόπα

Με την παρηγοριά της 3ης θέσης στον όμιλο και της συνέχειας στο Γιουρόπα Λιγκ έμεινε τελικά ο Ολυμπιακός στο φινάλε της φάσης των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού η ήττα από την Αρσεναλ με 3-0 του στέρησε τα όνειρα για πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και είχαν αρκετές προϋποθέσεις πρόκρισης, ευνοούμενοι ακόμα και με ήττα (0-1, 1-2) υπέστησαν τελικά το χειρότερο των σεναρίων, που τους άφησε στην τρίτη θέση. «Δήμιος» των ελπίδων του Ολυμπιακού ήταν ο Ζιρού, που πέτυχε τα τρία τέρματα των ...κανονιέρηδων (29', 49', 67'). Η ελληνική ομάδα, παρά το καλό ξεκίνημα στο πρώτο 20λεπτο, όταν και κρατούσε κλειστούς χώρους, έλεγχε το ρυθμό και απειλούσε (ευκαιρίες Ιντέγε, Πάρντο), δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Η Αρσεναλ πρόσεξε αμυντικά και ανέβασε ρυθμούς επιθετικά απειλώντας αρχικά με το δοκάρι του Ζιρού στο 24' ενώ με τον ίδιο παίκτη λίγα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Αν και στις αρχές της επανάληψης ο Ολυμπιακός έδειξε να απειλεί, εντούτοις η Αρσεναλ, εκμεταλλευόμενη τις αντεπιθέσεις και τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, ήταν αυτή που σκόραρε τελειώνοντας ουσιαστικά στο 67' την υπόθεση - πρόκριση με το τρίτο τέρμα από το εύστοχο πέναλτι (χέρι του Ομάρ). Στο άλλο ματς είχαμε: Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μπάγερν Μονάχου 0-2. Η βαθμολογία: Μπάγερν Μ. 15, Αρσεναλ 9, Ολυμπιακός 9, Ντιναμό Ζ. 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (72' Ντομίνγκεζ), Φορτούνης, Πάρντο (85' Φιγκμπόγκασον), Σεμπά (76' Ερνάνι), Ιντέγε.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Οζίλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί, Γουόλκοτ (72' Γκιμπς), Κάμπελ (90' Τσάμπερλεν), Ζιρού (90' Τσέιμπερς).

• Αλλα χτεσινά αποτελέσματα: Λεβερκούζεν - Μπαρτσελόνα 1-1, Ρόμα - ΜΠΑΤΕ 0-0, Ντιναμό Κιέβου - Μακάμπι 1-0, Τσέλσι - Πόρτο 2-0, Βαλένθια - Λιόν 0-2, Γάνδη - Ζενίτ 2-1.
  • Τα αποτελέσματα της Τρίτης: Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλμε 8-0, Παρί Σ.Ζ. - Σαχτάρ 2-0, Βόλφσμπουργκ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2, Αϊντχόφεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1, Γαλατασαράι - Αστάνα 1-1, Μπενφίκα - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2, Μάντσεστερ Σίτι - Γκλάντμπαχ 4-2, Σεβίλη - Γιουβέντους 1-0.
  • Οι ομάδες στους «16»: Ρεάλ Μαδρίτης, Παρί Σ.Ζ., Βόλφσμπουργκ, Αϊντχόφεν, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπενφίκα, Μάντσεστερ Σίτι, Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα, Ρόμα, Μπάγερν Μονάχου, Αρσεναλ, Ζενίτ, Γάνδη, Τσέλσι, Ντιναμό Κιέβου.
Οι ίδιοι πρωταγωνιστές (2017-06-03 00:00:00.0)
Κόντρες φαβορί σε 3ο και 4ο όμιλο (2016-08-26 00:00:00.0)
Ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης (2012-11-07 00:00:00.0)
Εμεινε με τις ευκαιρίες... (2012-10-04 00:00:00.0)
Βατή κλήρωση για ΠΑΟ (2008-08-29 00:00:00.0)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ (1998-08-28 00:00:00.0)