Και επίσημα χτες ο ΠΑΟΚ τιμωρήθηκε με αφαίρεση 3 βαθμών από το πρωτάθλημα της Super League τη νέα σεζόν και με 10.000 ευρώ πρόστιμο για την απόφασή του να μην κατέβει στον δεύτερο αγώνα με τον Ολυμπιακό για τον έναν εκ των ημιτελικών του Κυπέλλου. Η πλευρά του «Δικεφάλου» απολογήθηκε στην Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ και τυπικά η απόφαση εκδόθηκε χτες αφού άλλωστε δεν αναμενόταν κάτι διαφορετικό. Η απολογία του ΠΑΟΚ έγινε άμεσα γιατί έπρεπε να κλείσουν όλες οι εκκρεμότητες προκειμένου να γίνει ο τελικός του Κυπέλλου. Το πιθανότερο είναι να μη γίνει έφεση από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ.
Την ίδια στιγμή, οι πρώτες αντιδράσεις από πλευράς «ασπρόμαυρων» μιλούν ακόμα και για σκέψεις αποχώρησης από το πρωτάθλημα της νέας σεζόν, με τον υπεύθυνο επικοινωνίας της ΠΑΕ, Κυριάκο Κυριάκο, να αφήνει ένα τέτοιο ενδεχόμενο ανοιχτό μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό «Libero».
Μπορεί στον τελικό του Κυπέλλου μεταξύ Ολυμπιακού - ΑΕΚ (7 Μάη) να αναμένεται να τον παρακολουθήσουν περίπου 310 άτομα (30 προσκλήσεις για κάθε ομάδα, 250 ΕΠΟ), όμως ακόμα και έτσι χτες έγινε η σύσκεψη ασφαλείας για τα μέτρα του αγώνα. Φυσικά, αυτή τελείωσε γρήγορα αφού επρόκειτο περισσότερο για το τυπικό της υπόθεσης. Ωστόσο, συμφωνήθηκαν και κάποια ζητήματα, όπως να παραμείνουν κλειστά όλα τα μπουθ του ΟΑΚΑ, εκτός απ' αυτό της τηλεοπτικής μετάδοσης. Για τα μέτρα ασφαλείας πέριξ του γηπέδου θα εκπονήσει πλάνο η Αστυνομία.