Σάββατο 2 Ιούλη 2016
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 5 - 3 (πέν.)
Με συνταγή... ισοπαλίας

Χωρίς να έχει σημειώσει μέχρι τώρα ούτε μία νίκη στην κανονική διάρκεια (5 ισοπαλίες σε όμιλο, φάση των «16», προημιτελικά), η Πορτογαλία φιγουράρει πλέον στα ημιτελικά της διοργάνωσης μετά την επικράτηση στα πέναλτι της Πολωνίας με 5 - 3. Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος, που έχει βρεθεί στο επίκεντρο της κριτικής για το αμυντικογενές παιχνίδι και την έλλειψη ρυθμού και φαντασίας, ούτε αυτήν τη φορά άλλαξε τη συνταγή του. Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Λεβαντόφσκι (2') κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σάντσεθ στο 33' και από κει και πέρα σε όλη την επανάληψη αλλά και την παράταση προσπάθησε κυρίως να μη δεχτεί γκολ παρά να βάλει άλλο. Στο δεύτερο, βέβαια, συντέλεσε, για μια ακόμη φορά, εκτός του επιπέδου του - όσον αφορά το σκοράρισμα ιδιαίτερα - η εμφάνιση του Κριστιάν Ρονάλντο, που έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ενώ η είσοδος του Κουαρέσμα την έκανε πιο απειλητική αλλά και πάλι χωρίς ουσία στο τελείωμα.

Στην άλλη πλευρά, οι Πολωνοί, αν και πήραν αέρα νωρίς από το προβάδισμα στο σκορ και έδειξαν να προσπαθούν περισσότερο από τους αντιπάλους τους για κάποιο τέρμα μέχρι το 60', εντούτοις στη συνέχεια η αδυναμία να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα τούς κούρασε περισσότερο.