Απεργία και συγκέντρωση στην πύλη του εργοστασίου της «Microfill - Κ. Ζαφρανάς» στην Κόρινθο πραγματοποίησαν χτες οι εργαζόμενοι, απαιτώντας να ανακληθούν οι απολύσεις τεσσάρων συναδέλφων τους, ιδρυτικά μέλη του νεοσύστατου Σωματείου τους. Οπως καταγγέλλει το σωματείο «η εργοδοσία, από την αρχή της ίδρυσής του, προσπάθησε να το διασπάσει τρομοκρατικά με δυο απολύσεις και μετά ακολούθησαν άλλες δυο με τη δικαιολογία ότι δεν υπήρχαν παραγγελίες». Την αλληλεγγύης του με συμμετοχή στη συγκέντρωση εξέφρασαν αντιπροσωπείες από το Σύλλογο Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ν. Κορινθίας, το Σωματείο Εργατοϋπαλλήλων Βιομηχανίας Κατεργασίας Ξύλου «Μουρίκης ΑΕ», το Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Μετάλλου Ν. Κορινθίας «Ηφαιστος» και το Σωματείο Εργαζομένων στη Δημοτική Επιχείρηση Υδρευσης - Αποχέτευσης Σικυωνίων (Κιάτου).